7 желтоқсан күні 5-сынып оқушыларының орта буынға бейімделуі бойынша пән мұғалімдері мен психолог, мектеп әкімшілігі қатысуымен педагогикалық консилиум өтті.

Оқушылардың бастауыш буыннан орта буынға көшкен кезеңін бейімделу кезеңі дейміз. Жылдан жылға оқушылардың бастауыш сыныптан орта буынға бейімделу кезеңі өзекті мәселе болып туындайды. Оқушылар мектепке, мұғалім талабына, сыныптастарына үйренсе де, бейімделу мәселесі бар. Олар қайтадан жаңа әлеуметтік жағдайға үйренеді, жаңа сынып жетекшісі, пән мұғалімдері, жаңа пән. Оқу жағдайының өзгеруін ғана емес, сонымен бірге 10-11 жастағы балалардың жас ерекшеліктерін және қажеттіліктерін де есепке алу өте маңызды. Сол себепті де, оқушылардың дезадаптациялық жағдайларын анықтау мақсатында диагностика жасалынды. Мектеп психологы тарапынан оқушылардың мотивация деңгейін, оқушылардың ойлау процестерінің даму деңгейін зерттеу, сондай-ақ оқушылардың еске сақтау деңгейін зерттеу жұмыстары жүргізіліп, оның қорытындысы ортаға салынды.

Сынып жетекшілері сыныптағы әлеуметтік-психологиялық ортаға талдау жасады. Сынып оқушыларына жан-жақты мінездеме беріле отырып, 5 сынып оқушыларының орта буынға бейімделуі «қанағаттанарлық» деп есептелінді.

7 декабря состоялся педконсилиум с участием учителей-предметников, психолога и администрации школы по вопросам адаптации учащихся 5-х классов к среднему звену.

Период, когда учащиеся переходят из начального звена к среднему называется адаптационным периодом. Из года в год этот вопрос становится все более актуальным. Хотя учащиеся привыкают к школе, требованиям учителя и одноклассникам, существует проблема адаптации. Они привыкают к новой социальной ситуации, новому классному руководителю, учителям-предметникам, новому предмету. Очень важно учитывать не только изменения образовательной ситуации, но и возрастные особенности и потребности детей 10-11 лет. В связи с этим была проведена диагностика с целью определения дезадаптационных состояний учащихся. Школьным психологом было проведено исследование уровня мотивации учащихся, уровня развития мыслительных процессов учащихся, а также исследование уровня памяти учащихся, и были представлены результаты. Руководители классов проанализировали социально-психологическую обстановку в классе. При комплексной характеристике учащихся адаптация пятиклассников к среднему звену была оценена как «удовлетворительная».