14 наурыз – Көрісу күні. Мереке көктемнің келуін, жаңа жылдың басталуын және халықтың бірлігі мен үлкендерге құрмет көрсетуді білдіреді. Бұл күні барлық реніштер ұмытылып кешіріледі. Бұл күні бір-біріне қонаққа барып, көктемнің келуімен құттықтау әдетке айналған.
Таң атқан бойда кездесуді асыға күткен әр отбасы алдын ала әзірлеген дастарханын жайып салады. Отбасының кішілері үлкендермен қол алысып, бір-бірін көруге шығады. Ертеде, көшпелі өмір салтын ұстанған қазақ халқы ұзаққа созылған қақаған қыстан кейін көрші ауылдарды аралап, барлығының қыстан аман-есен шыққанына көз жеткізіп, жағдайдың қалай өтіп жатқанын білу үшін дала жаңалықтарымен алмасатын.
«Наурызнама» тұжырымдамасының іс-шаралар жоспарына сай 14 наурыз “Көрісу” күніне орай оқушылар арасында іс-шара өтті.
Мақсаты: Оқушыларға қазағымыздың салт-дәстүрлерінің бірі амал мерекесінің ерекшеліктерімен таныстыру және үлкенге құрмет, кішіге ізет көрсетуге сыйластыққа баулу.
14 марта – Көрісу күні. В переводе с казахского языка “көрісу” означает встретиться, свидеться. Праздник символизирует приход весны, начало нового года и сплочённость людей, выражения почтения старшим. В этот день забываются и прощаются все обиды. В этот день принято ходить друг к другу в гости и поздравлять с приходом весны.
Как только наступает утро, каждая семья, с нетерпением ожидающая торжества встречи, накрывает заранее приготовленный стол. Младшие члены семьи пожимают руки старшим и выходят повидаться друг с другом. В древние времена именно в этот день казахи, которые вели преимущественно кочевой образ жизни, после долгих холодных зимних кочевий ходили в гости в соседние аулы, чтобы убедиться, что все благополучно пережили зиму, узнать как дела и обменяться степными новостями.
В соответствии с планом мероприятий концепции «Наурызнама», 14 марта в день «Көрісу» среди учащихся было проведено мероприятие.
Цель: Познакомить учащихся с особенностями праздника амал, одной из традиций казахского народа, научить уважению к старшим и младшим.