Ұлттық ойындар – ерте заманнан қалыптасқан дәстүрлі ойын-сауықтардың бір түрі. Оның бастауы тым тереңде, ғасырлар қойнауында жатыр. Осы ойындар негізінде әр халық әртүрлі жаттығулар жасау жолымен дене шынықтыру ісінің негізін салды. Бұл бертін келе шынайы спорт ойындарының шығуына түрткі болды. Оның адам денсаулығын жақсарта түсуде пайдасы зор екені белгілі.
Ұлттық ойындар қазақ халқының өмірінде үлкен маңызымен қатар алуан түрге ие болуында. Ең қызығы кішкентай балалардан ересек адамдарға дейін қатысып ойнайтын сан алуан ойын түрлері бар.
Осы орайда 5 желтоқсан күні мектебімізде «Алтын діңгек» әкелер клубы және «Айбын» ағалар клубы мүшелерінің қатысуымен «Ұлттық құндылыққа негіздеген тәрбие мен білім» форуымы аясында «Ұлттық ойындар — халықтың рухани қазынасы» атты отбасылық ұлттық ойындар сайысы ұйымдастырылды. Әйгілі философ Зигмунд Фрейд: «Ойын дегеніміз – бала үшін мұны ешкім үйрете алмайтын нәрсеге үйрету әдісі» деген екен. Демек, әлемнің өзге халықтары сияқты, қазақ халқы да өзінің өскелең ұрпағын ойын арқылы алуан түрлі өмірлік бейімділіктерге баулып отырған. Осы арқылы қазақтың дене қуаты күшті парасатты ұл-қыздары елі мен жерінің, ар-намысын қорғауға қашанда әзір болып қалыптасқан. Бабадан мирасқа жеткен осы ұлттық ойындарымызды еш ұмытпай оны заман талабына сай жаңаша синтездесек ел болашағының жарқын болары сөзсіз.

Национальные игры – это вид традиционного развлечения, существующий с древних времен. Его происхождение очень глубоко, в глубине веков. На основе этих игр каждый народ закладывал основы физического воспитания, выполняя различные упражнения. В конечном итоге это привело к выпуску настоящих спортивных игр. Известно, что он очень полезен для улучшения здоровья человека.
Национальные игры имеют большое значение в жизни казахского народа и имеют разнообразные формы. Самое интересное, что существует множество видов игр, в которые можно играть детям и взрослым.
По этому случаю 5 декабря в нашей школе был организован конкурс семейных национальных игр «Национальные игры – духовное достояние народа» с участием членов клуба отцов «Алтын діңгек» и клуба братьев «Айбын» в рамках форума «Образование и воспитание, основанное на национальных ценностях». Знаменитый философ Зигмунд Фрейд говорил: «Игра — это способ научить ребенка тому, чему никто не может научить». Поэтому, как и другие народы мира, казахский народ посредством игр приучал младшее поколение к различным жизненным привычкам. Благодаря этому сильные и умные казахские юноши и девушки всегда готовы защитить честь своей страны и земли. Будущее страны будет светлым, если мы не забудем эти национальные игры, унаследованные от наших предков, и синтезируем их по-новому, в соответствии с потребностями времени.